Голяма част от търсещите психологическо консултиране страдат от психосоматични заболявания. Когато ги преживяват, те изпитват определени болки и страдания и посещават лекари, за да се прегледат, но те не успяват да констатират причината за тяхното страдание. Това ги кара да се чувстват неразбрани, вследствие на което повечето от тях започват да се съмняват в обективността на своите възприятия или компетентността на лекаря. Това е така, тъй като хората действително изпитват тези симптоми и ги преживяват като много мъчителни. А ако това продължи твърде дълго, не е изключено да бъде отключена депресия или различни видове тревожни разстройства. Други термини, които описват това разстройство, са функционални оплаквания, вегетативна дистония, синдром на раздразненото черво, синдром на хроничната умора, функционална болка в гърба, фибромиалгия /макар че според актуалните изследвания това е спорно/ и др.
Факт е, че изпитването на трудни чувства като гняв, скръб или омраза и тяхното неефективно преработване натоварват тялото и могат да доведат до развитието на психосоматични заболявания, особено ако са носени дълго време. Хроничното напрежение и стрес, на които сме подложени в днешното динамично ежедневие, някои неразрешени наши вътрешни конфликти, травми и проблеми в междуличностното общуване, водят до предразположеност към психосоматика, тъй като товарят психиката ни и така отслабват ресурса на тялото.
Важно е да бъде отбелязано, че връзката между тялото и ума е двустранна, тъй като телесните процеси в тялото ни повлияват начина, по който се чувстваме. Това пък рефлектира върху нашите емоции и процеса ни на мислене, а от друга страна мисленето ни влияе върху физиологията на тялото и емоционалното ни състояние. Получава се затворен кръг, от който обаче изходът е възможен.
Когато сме в синхрон с нашите чувства и емоции, това оказва директно благоприятно въздействие и върху физическото ни състояние. Затова винаги, когато сме физически болни, е важно да обърнем внимание и на емоционалното си състояние. В