Дали процесът на консултиране ще бъде успешен, или не, е въпрос, който си задава всеки, обмислящ да посети психолог. Успехът на този процес зависи от множество фактори. Те са различни за всеки отделен случай и човек, но все пак съществуват и някои общи критерии, по които може да се направи оценка. И така, успешното консултиране зависи от:

1.Клиента. Тук се включват негови характерови особености, ниво на самооценка, мотивираност, доверие в консултанта, отношение към него, реално желание за промяна, сътрудничество и активност.

2.Естеството на самия проблем. Има значение дали същият е свързан с конкретно обстоятелство или пък болест, дали е решим, частично решим или напълно нерешим. От значение е и времето, което е изминало от възникването и поддържането му.

3.Консултанта – неговите умения, опит, професионализъм, личностни качества, харизма, етичност, умения за влияние.

4.Избраната терапевтична стратегия и методи или комбинацията между тях.

5.Наличието на странични и външни фактори или случайни такива. Докато клиентът посещава консултативните сесии, животът не спира. В него се случват различни събития, които могат да окажат пряко влияние върху повлияването на състоянието му и процеса на справяне.

6.Дължината на провежданата терапия. В много редки случаи може да бъде постигнат измерим ефект само за една или няколко сесии. Необходимо е повече време, за да се опознае казусът в дълбочина и да се постигне неговото осъзнаване и избирането на по-адаптивни стратегии за справяне от клиента.

7.Успешно преодоляване на вторични печалби и съпротиви, които се проявяват в хода на консултирането. Те представляват несъзнаваната външна полза и мотив за наличието и поддържането на неблагоприятна житейска ситуация или тревожни симптоми, водеща съответно до несъзнаваното желание за нейното поддържане, въпреки явния дискомфорт и това какво твърди човекът на съзнателно ниво. Тяхното възникване по принцип е нормално, но ако не бъдат преодолени и са наистина силни, е възможно да осуетят желания резултат.

8.Подкрепящата среда на клиента. Повечето хора са склонни да напредват по-бързо, когато усещат силна опора от близките си хора. Въпреки това, съществуват и много случаи, в които без никаква подкрепа, процесът по справяне също е успешен, което се дължи на високата лична мотивация на клиента.

Следващият важен въпрос, който хората си задават, е по какъв начин да разберат, че са постигнали напредък.

Критериите за прогрес могат да бъдат:

1. Подобрение състоянието на клиента.

2. Изменение на отношението му към самата ситуация.

3. Изчезване на соматичните симптоми.

4.