В процеса на работата си с хора винаги съм се стремял да предоставям качествена услуга. А за мен тя е неизменно свързана и с придържането към определени етични правила и стандарти. Поради това създадох собствени такива, чиито принципи са в основата на работата ми с клиенти и са важна предпоставка както за създаването на терапевтична връзка между клиент и психолог, така и за постигането на оптимални резултати.

В тази връзка, представям на вниманието ви Етични правила и стандарти на работа на кабинет за психологическо консултиране „Баланс“:

1. Психологът е свободно избран от клиента консултант, който осигурява процеса на неговото консултиране. То започва след заявено желание от клиента за такова, приемането на тази заявка от психолога, последващото записване на час за консултация и настъпването на часа, в който двете страни осъществяват комуникация.
2. Консултирането може да бъде проведено под различни форми: присъствено, онлайн, писмено, или под формата на групова работа. За целта датата и часът на провеждане на консултацията и нейната форма се договарят между страните предварително. Психологът постига устно споразумение с клиента относно честотата на посещенията, заплащането, методите на работа, нивото на намеса, целите, ориентировъчната продължителност на сесиите и относителността на тази продължителност. В случай, че клиентът не се води на психиатричен диспансерен отчет, му се предлага като част от договарянето на условията да подпише стандартна форма за декларирано съгласие, като настоящите Етични правила и стандарти са неизменна част от нея.
3. Консултацията се заплаща в деня преди нейното провеждане, а ако часът е записан в същия ден, тогава заплащането следва да бъде осъществено в срок до 1 час преди консултирането. В случай, че клиентът не уведоми консултанта, че няма да има възможност да спази уговорения час, той се отменя, а платената сума не се възстановява. Това се прилага и в случаите, в които клиентът закъснява с повече от 15 минути за записания час. Когато консултирането не може да бъде проведено поради вина на консултанта, същият възстановява платената сума на клиента в срок до 24 часа, или предлага записването на нов час, ако клиентът желае такъв.
4. Психологът има право на свобода на консултиране на клиентите си без външно влияние или намеса върху неговата професионална оценка, решения и действия, като поема отговорността за това.
5. Психологът може да откаже консултацията, когато е убеден, че между него и клиента липсва необходимото доверие или отсъстват условия за изпълнението на неговите професионални права и задължения и създаването на необходимата терапевтична връзка, тъй като взаимоотношенията между психолога и клиента се градят на основата на доверието. Такива отношения не могат да съществуват, ако има съмнение в честността, личното достойнство и почтеността на консултанта или клиента. Ако условията за наемане на консултанта водят до невъзможност за осъществяване на терапевтичната цел или спазване на интересите на клиента, консултантът има право да откаже консултиране.
6. Психологът зачита правото на клиента да поиска второ мнение, както и информация за други методи за диагностика и лечение.
7. Психологът се противопоставя на всяко посегателство върху неговата независимост и не нарушава професионалната етика с цел да получи неизменно одобрение от клиента или други лица.
8. Психологът действа в интерес на живота, физическото и психическото здраве на клиента.
9. Психологът, при необходимост препраща към други професиона