Много хора не започват връзка, или прекратяват развитието на съществуваща такава, поради страх от задълбочаване на отношенията и преминаване във фазата на сериозните крачки като запознанство на родителите, съвместно съжителство, брак, или раждане на деца. Подобна психична динамика се проявява и в двата пола. Обикновено такъв тип хора не обичат да правят планове за бъдещето и демонстрират противоречиво и необяснимо поведение, като например внезапно оттегляне, особено в ситуации на предстоящо по-дълбоко сближаване. В повечето случаи, ако в такъв момент другият партньор също се отдръпне, страховете и защитните реакции на първия се успокояват и той започва да търси контакт. При разговори за близкото и далечно бъдеще, хората със страх от обвързване обикновено отговарят уклончиво: „Ще видим!”, „Има много време дотогава!”, „Не съм сигурен/а!”, „Не мога да кажа отсега!” и т.н. При тези хора страхът от това да се провалят на практика е по-голям от желанието за връзка. Затова често се случва постоянно да намират доводи, поради които другият не е достатъчно добър, което е възможно да ги тласне към системна смяна на партньорите. Това е и причината след раздяла бързо да се втурват в нова повърхностна и неангажираща връзка. Понякога избират за партньори хора, които също не търсят сериозна връзка, за да може по този начин да не достигнат етапа, свързан с нейното задълбочаване.
Причините за такъв страх са комплексни, но обикновено са свързани с ниска самооценка, страх от новото и непознатото, приемането на връзката като заплаха за собствената идентичност, страх от провал, разочарование и нараняване, от привързване и загуба, нереалистични очаквания към връзката, недостатъчна емоционална зрялост за справяне с трудности и предизвикателства, предварителна предубеденост и склонност към самосаботиране, преживяно насилие, трудност с поставянето и отстояването на граници.
За да преодолеете страха си от обвързване е важно да сте наясно и да признаете пред себе си, че изпитвате подобен страх и той е пречка за вашето благополучие. Изследвайте корените му и потърсете начини да го осмислите и преодолеете. Уместен вариант е да го споделите и с партньора си, за да може той да прояви по-голяма търпимост към определени ситуации във връзката. Имайте предвид, че дори до момента да сте претърпявали разочарование и провали, няма никаква гаранция, че това ще се случи отново. Важно е да знаете, че ако работите по себе си, дори да се случи, вие ще сте много по-подготвени.
Да, ако изберете да затворите себе си в „емоционална капсула“, вероятно не можете да бъдете наранени. Но това би означавало и да няма повече любов в живота ви. Сигурни ли сте, че си струва? Имате ли гаранция, че всеки път нещата ще се развиват зле? А помните ли колко много усилия ви е коствало да усвоите умения да пишете и умножавате, но въпреки това сте го направили? А ако не го бяхте?
Характерното е, че водени от нашите страхове, ние се фокусираме предимно в негативния вариант. По то