„Страх от успех?! Да бе! Мен ме е страх само от провала! Кого, по дяволите, ще го е страх от това да успее!?“

Въпреки първоначалното учудване, в ежедневието понякога може да се наблюдава поведение, при което хората сякаш отбягват успеха и сами саботират своята работа. Съществуването на такава необяснима на пръв поглед реакция е интригуващ и предизвикателен феномен. Най-често този страх е напълно несъзнателен. Сигурно познавате хора, които на думи се стремят към големи постижения, но дойде ли време за действие, всячески избягват подходящите ситуации или направо саботират собствения си успех.

Например – жена, която дълго време е била любовница и е чакала нейния любовник да изпълни обещанието си да се разведе с жена си, за да създадат ново семейство заедно. Когато това най-после се случва, тя променя поведението си рязко: занемарява външния си вид, домашните задължения, започва да се смята за неоценена от мъжа си, спира да се старае и накрая отключва тревожно разстройство.

Вторият случай касае млад адвокат, който дълги години очаква да наследи мястото на своя адвокат-патрон. Когато този момент най-после настъпва, той изведнъж се разколебава, започва да омаловажава практическата си работа, да се обявява за недостоен и накрая развива психосоматика, която го принуждава да потърси добър психолог за справяне с проблемите си.

Най-често хората не се страхуват от самия успех като постижение, а от последствията, свързани с него. Тревожат се по-скоро от необходимостта от поемането на риск и отговорност и потенциалните промени, които неминуемо настъпват. Друга причина може да е свързана с пътя, който се изминава. Често, за постигането на дадена цел, са нужни жертви и компромиси от всякакъв тип. Възможно е и разочарование. Накрая човекът започва да се съмнява дали успехът като такъв си заслужава всичко негативно в процеса.

Страхът от успеха най-често включва следните подстрахове, които вероятно изпитвате: 

  • Страхувате се какво ще се случи, ако сте център на внимание.
  • Притеснявате се какво ще стане с хората около вас, когато постигнете успех.
  • Изпитвате тревожност от новите задължения и очаквания, които идват с успеха.
  • Вярвате, че ситуацията ще се усложни до такава степен, че ще загубите контрол.
  • Страхувате се от негативизма на хората около себе си, които се съмняват в способностите ви.
  • Опасявате се от неизвестното, от това какво ще правите и как ще се справите, когато целта вече е постигната.
  • Страх ви е от евентуални негативни реакции на околните.
  • Тревожат ви отговорностите, свързани с успеха.

Хората, страхуващи се от успеха, най-често притежават следните личностни и характерови особености: 

  • Неувереност в себе си и формирани убеждения, свързани с ниска самостойност.
  • Изострена чувствител