Поводът за написване на настоящата статия е провокиран от ужасното бедствие, сполетяло съседна Турция през месец февруари, 2023г. Защото освен социално-икономическите последствия, земетресенията бележат своя отпечатък и върху психиката, предизвиквайки разрушителни психически сътресения. Голяма част от хората тръпнат в тревожно очакване за нов трус, започват да избягват местата, на които се е случил предишният, предъвкват постоянно вече преживяното, борят се с нанесената травма върху психиката, скърбят за свои близки и за загубената си материална сигурност, а в ушите им все още кънти зловещото бучене на земните пластове. Всичко това силно ограничава ежедневния им живот и довежда до много страдания. Земетресенията пораждат страх дори в хора, които никога не са ги преживявали, тъй като се опасяват да не сполетят тях и техни близки.

Кои са основните причини за страха от земетресения?

Те включват редица свързани фактори, сред които:

– конкретен инцидент или травма /в случая земетресение/, които хората са преживени лично, или пък са сполетели техни близки, както и тревожно очакване за случването на такъв инцидент.

– преживени в миналото лична загуба, насилие, емоционално неглижиране, отглеждане в условия на свръхпротекция или съзависимост, което допринася за по-лесното възникване на страха.

– наличие на по-тревожна личностова структура.

– коморбидност с други фобии и разстройства.

наследствена обусловеност.

Какви са основните видове симптоми?

Симптомите са индивидуални при всеки, но най-често могат да включват различни вегетативни реакции, сред които нестабилност и световъртеж, гадене, изпотяване, сърцебиене, задух, сухота в устата, болки в гърдите, треперене, разстроен стомах и други, провокирани от страхово-адреналиновите реакции в организма ни. Те са придружени и от чувство на тревога, безнадеждност, безпомощност, негативни мисли, постоянно връщане към събитието, избягващо поведение, а често и с липса на апетит и сънуване на кошмари.

Какви са последствията?

Когато с него не се работи, страхът от земетресения и съпътстващата го остра стресова реакция могат да се „разклонят“ до развиването и на други специфични фобии, както и тревожни разстройства, като най-често това е посттравматичното стресово разстройство. Самите тревожни разстройства пък могат да допринесат за по-лесното възникване или усложняването на вече съществуващата фобия.

Конкретни стратегии за справяне, които използвам за ефективното овладяване на страха от земетресения:

– десенсибилизация или самостоятелна експозиция – тъй като няма как да предизвикаме реално земетресение, в терапевтична сред