Всеки от нас е срещал тълпи. Те включват най-различни хора, които са събрани на едно място, но не се познават. Тълпите могат да бъдат образувани по различни поводи – масови мероприятия, протести и т.н. По-интересното е, че когато е част от тълпа, човек изпитва чувство на могъщество и анонимност. В момента на участието си той не мисли за последствията и почти не изпитва страх, което прави и него и всички участници лесно манипулируеми. Поведението на конкретното лице извън тълпата може да бъде образцово, докато по време на участието му там, то да стане първосигнално, агресивно и дивашко. Това е така, тъй като човекът, който е извън тълпата, притежава много по-силен самоконтрол върху своите реакции и поведение, но когато е заобиколен от много хора, добива чувство на непобедимост и свръховластеност, което пък е съчетано с понижена отговорност и много ниска самокритичност към собствените постъпки.
За да възникне тълпа е необходимо всички участници да са водени от определен общ мотив. Тогава тя се събира, след което се разраства, водена от чувството на общност и принадлежност. Впоследствие в нейните участници се проявява и стремежът за власт, който често е деструктивен, защото отключва жестокост. След тези фази настъпва инстинктът за самосъхранение – индивидите започват да осъзнават случващото се и да се отдръпват от тълпата, при което тя се разпада. Това е така, тъй като нейният стихиен характер не е способен нито на устойчиви и системни желания и действия, нито пък на дълбок размисъл.
Тълпите могат да се състоят както от хора със сходни интереси и убеждения, така и от такива, които са изключително различни. Характерно е, че всеки индивид демонстрира склонност да пренебрегне своя индивидуален интерес в името на общото благо на тълпата, защото участвайки в нея, той проявява силна емоционална идентификация. Това е така, тъй като стремежът на човек към подражание е всеизвестен. Именно то, на принципа на психичното заразяване, е една от основните причини тълпата да съществува.
Друга необходимост за „живеенето“ на тълпата е тя да има лидер и това е естествен процес. Въпреки че лидерът също е част от нея, той не се идентифицира напълно с тълпата, а просто е