Онлайн консултирането е вид психологическо консултиране, което доби още по-голяма популярност по време на усложнената епидемична обстановка, свързана с възникването и разпространението на COVID-19. Тогава бяха оценени и много пренебрегвани до момента негови предимства. В ползите от тях съм се убедил и лично, в хода на моята практика като психолог, тъй като провеждам както присъствено, така и онлайн консултиране. И така, основните позитиви са следните:
1.Много хора се чувстват по-сигурни при първата среща с психолога, когато се намират в удобна и позната домашна среда. Това директно повлиява и степента, в която са готови да се отпуснат и разкрият при споделянето и обсъждането на трудни теми. Наред с това, съществуват състояния, при които на първоначален етап излизането от вкъщи е затруднено (например агорафобия, социална фобия, тревожно-фобийно разстройство). Преживяващите ги изпитват силен дискомфорт от това да пътуват или пък се страхуват, озовавайки се на големия, открит, широк и пълен с хора площад, където се намират повечето кабинети на психолозите. По време на консултирането този страх се преодолява, но в самото начало повечето хора не са готови за директна конфронтация с него.
2. Когато психологът е разположен на далечно разстояние или на място, до което по-трудно се достига или паркира, това води до престой в задръствания и загуба на време в пътуване. А времето може да бъде използвано далеч по-ползотворно, като например в изпълнение на важните домашни работи между сесиите, или за още едно онлайн консултиране. Има и друг проблем – много клиенти са от по-малки населени места. Там често няма толкова богат избор от психолози, притежаващи необходимия опит или умения, и в този случай помощта на онлайн психолог от друг град се превръща в отлична алтернатива. Други клиенти пък са решили да се доверят на конкретен добър психолог в гр. София, а ако са отдалеч, пътуването оттам е трудно и изисква значителен ресурс от време и разходи.
3. Не всеки иска другите да знаят, че в момента посещава психолог. Въпреки, че грижата за емоционално-психичното здраве е признак на осъзнатост и зряла отговорност, има конкретни ситуации, в които хората не се чувстват готови и не желаят това да се разбира от никого, което е тяхно право. Не искат и да бъдат засичани от приятели на входа или в района на кабинета на психолога, защото се чувстват неудобно.
4. Повечето психолози предлагат по-ниска цена, ако консултирането се осъществява онлайн, тъй като това улеснява и тяхната дейност.
5. В рамките на консултирането могат да възникнат ситуации, при които е нужно да бъде даден спешен съвет. Такъв е случаят при първоначалното изправяне срещу изпитваните страхове, когато се ползва помощта на подкрепящ човек или терапевт. Обикновено клиентите се справят много по-бързо, лесно и успешно, тъй като в началото на терапевтичната конфронтация могат да получат подкрепа и насоки от разстояние, без да е нужно да посещават кабинета.
6. Някои хора се колебаят преди да си запазят час, защото изпитват най-различни резерви. В такъв момент те споделят, че проявят повече готовност да опитат чрез видеовръзка. По този начин формират усещането, че имат по-голям контрол над ситуацията и неизвестността, а притеснението им от първата среща с психолога намалява още преди тя да се е осъществила.
Както всяко нещо, онлайн консултирането също има своите недостатъци:
1.Не всеки клиент притежава нужните компютърни умения. По време на своята практика съм работил с хора от различен възрастов диапазон. Най-възрастният ми клиент, с когото много се гордея, тъй като постигна драстичен напредък, беше на 75 години и тъй като живееше далеч, а нямаше възможност да пътува, се налагаше да проведем онлайн консултиране. В този случай, без помощта на близък, който да му съдейства, онлайн консултирането не би могло да бъде осъществено, тъй като човекът не разполага с необходимите знания и умения за справяне с технологиите.
2. Качествената видеовръзка може да замести почти изцяло живата комуникация, но все пак енергията, харизмата, присъствието и емоцията на психолога, както и взаимодействието му с клиента, се осъществява най-пълноценно на живо. Въпреки това, лично за мен, видеовръзката създава достатъчно ниво на терапевтична връзка и емоционална ангажираност.
3. Може би най-голямата пречка е когато настъпи момент, в който комуникацията става трудна, поради проблеми с интернет връзката. Напоследък подобни трудности са доста редки, тъй като качеството на предлаганите интернет услуги в България се повиши значително, а съществуват и достатъчно технологични решения, благодарение на което подобен тип проблеми са сведени до минимум.
4. Макар и рядко, някои клиенти се разсейват поради факта, че се намират вкъщи. Това може да бъде провокирано от определени домашни шумове или присъствие на близки и роднини, които биха могли да смущават консултацията или дори да се намесват в нея. Въпреки че това е процес, който може да се контролира, в такива случаи препоръчвам присъствена консултация.
5. Съществуват моменти, в които хората не желаят близките, с които съжителстват, да знаят, че работят с психолог. Има дори роднини, които могат да бъдат отрицателно настроени против такава работа. Тогава онлайн консултирането може да бъде извършено от друго място, или да се премине в консултация на живо.
В случай, че въз основа на всичко гореизброено решите да се възползвате от предимствата на все по-добиващото популярност онлайн консултиране, не се колебайте да потърсите именно такъв вид терапевтична подкрепа. Следва да се има предвид и възможността консултацията да започне присъствено и впоследствие да премине в онлайн форма, както и обратното. Водещият критерий са Вашите чувства и нагласа, тъй като те са необходима предпоставка за последващата успеваемост на консултирането.