I. СЪЩНОСТ И ПОЛЗИ НА ГРУПОВАТА РАБОТА
Характерно за нас, хората, е, че сме социални същества. Бидейки такива, част от базовите ни потребности са от общуване, принадлежност, социална валидация и включване. Освен това, средата, в която сме се развили като личности, неминуемо е била свързана с наличието на определени групи и участието ни в тях. В тази връзка, психологическото консултиране също може да протича под формата на групова работа. Специфично за групата, която се създава при груповото консултиране е, че тя може да се състои от хора, които се фокусират върху конкретен проблем и са изправени пред предизвикателството да преодолеят идентични емоционални ситуации и свързаните с тях последствия.
Групите обикновено варират по численост, като най-често са в състав между 5 и 20 души. В своята практика лично аз предпочитам те да бъдат с по-малък брой членове, тъй като при по-голям такъв съществува риск от разфокусиране. Въпреки това, в зависимост от конкретната ситуация, броят на участниците може да се променя с течение на времето.
Споделянето в груповото консултиране има за цел да обхване разкритите факти от участниците, емоциите им и последствията, явяващи се закономерно следствие от проблематиката, която преживяват.
Груповата терапия осигурява една безопасна среда, в която можете свободно, без съдене, да разкриете своите мисли, преживявания и емоции. Така се убеждавате, че не сте сами в преживяването на проблема, което пък успокоява вас и другите членове на групата. Всичко това води до повишаване на общата мотивация, която е необходима за терапевтичния напредък, тъй като получавате различни гледни точки, подкрепа и обратна връзка от другите. Когато виждате как околните напредват, борят се с идентични трудности и успявят да открият ключа към тяхното успешно разрешаване, вие сте склонни да положите по-усърдни усилия. Първоначално това се прави в безопасната групова среда, а впоследствие и извън пределите на групата. В тази връзка, самата групова работа се явява и своеобразен тестер на мотивацията. Обикновено членове, които нямат дори минимално и базово ниво на такава, самоволно отпадат.
Съществуват и ситуации, при които клиентът започва индивидуална работа, след което преминава изцяло на групова такава. Както и обратното – убеждава се, че не се чувства комфортно в групова среда, не желае да разкрива всичко там, или конкретната група не е неговата и преминава в индивидуална форма.